Czy ptaki zajmują się pisklętami?

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który żyje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Również na terenie Polski gatunek ten bez zastanowienia traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na terenie całej Europy.

Jego oryginalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest niezwykle prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie oraz bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Piękne prążkowane pióra sojki bardzo często można znaleźć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra. Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej.

Pisklęta

Starczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Czy ptaki zajmują się pisklętami?