Jak ptaki tworzą gniazda?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych również kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego ptaka zobaczyć można w dodatku w północnej części Azji, a także Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ po części uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego ptaka okresem, w którym udaje się w stronę południowej Europy bądź też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie , a także zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki gniazda

Jest to gatunek rozpowszechniony na obszarze Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych terenach, na których nie rosną wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na terenie całego kontynentu. Mimo, że w wielu wypadkach za takiego traktuje się strzyżyka, to właśnie osiągając maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zajmuje w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma dość dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają podobne tak samo wymiary jak i ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niżeli spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważa się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnić można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *