Czy ptaki zajmują się pisklętami?

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który żyje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Również na terenie Polski gatunek ten bez zastanowienia traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na terenie całej Europy.

Jego oryginalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest niezwykle prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie oraz bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Piękne prążkowane pióra sojki bardzo często można znaleźć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra. Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej.

Pisklęta

Starczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niepodważalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, bądź też „kaszach”. Jest to ptak szalenie hałaśliwy, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które mógł spotkać w trakcie swoich podróży. Sójka to także ptak wybitnie czujny, który bardzo często nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *